was successfully added to your cart.

W Wielki Piątek w bazylice Świętego Piotra papież Franciszek przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej. Zgodnie z tradycją kazanie wygłosił kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa.

Przed rozpoczęciem nabożeństwa papież długo modlił się, leżąc przed Konfesją Świętego Piotra.

Ojciec Cantalamessa swe rozważania, wygłoszone w obecności Franciszka, rozpoczął od analizy zdrady Judasza, który wydał Jezusa oprawcom. Podkreślił, że nie urodził się on zdrajcą, lecz nim się stał. Dlatego, dodał, jego zdrada to “jeden z najbardziej ponurych dramatów wolności ludzkiej”.

Papieski kaznodzieja przypomniał, że zdradę próbowano tłumaczyć powodami ideowymi w latach, gdy “modne” było przedstawianie Jezusa jako “rewolucjonisty”, lub rozczarowaniem Judasza postępowaniem Jezusa.

“Taki jest Judasz ze słynnego musicalu +Jesus Christ Superstar+ i innych najnowszych spektakli oraz powieści. To Judasz przypominający innego słynnego zdrajcę swego dobrodzieja, Brutusa, który zabił Juliusza Cezara, by uratować Republikę” – mówił zakonnik.

Jego zdaniem taki literacki i artystyczny portret Judasza nie ma żadnych podstaw historycznych, gdyż w Ewangeliach wskazywany jest “bardziej przyziemny motyw”. To pieniądze – podkreślił kaznodzieja, stwierdzając, że niektórym wydaje się on “zbyt banalny”.

“Czyż nie było prawie tak zawsze w historii i czy nie jest tak wciąż i dzisiaj?” – pytał.

Mamona – dodał mówca – jest bożkiem, “anty-bogiem”, ponieważ “tworzy alternatywny wszechświat duchowy”.

Przestrzegł: “Wiara, nadzieja i miłość nie są pokładane już w Bogu, ale w pieniądzu. Dochodzi do ponurego odwrócenia wszystkich wartości”.

Przypomniał słowa z Ewangelii świętego Mateusza: “Nikt nie może dwóm panom służyć. Nie możecie służyć Bogu i mamonie”.

“Pieniądz jest +bogiem widzialnym+ w przeciwieństwie do Boga prawdziwego, który jest niewidzialny” – powiedział o. Cantalamessa.

Zauważył, że podczas gdy Pismo Święte mówi: “Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy”, świat powiada: “Wszystko jest możliwe dla tego, kto ma pieniądze”.

“I na pewnym poziomie wszystkie fakty zdają się przyznawać mu rację” – stwierdził kaznodzieja. Ale zaznaczył również, że przywiązanie do pieniądza jest przyczyną całego zła.

“Za każdym złem w naszym społeczeństwie stoi pieniądz albo przynajmniej także pieniądz” – dodał ojciec Raniero Cantalamessa. Zapytał: “Co stoi za handlem narkotykami, który niszczy życie ludzkie, za czerpaniem zysków z prostytucji, za zjawiskiem różnych mafii, korupcją polityczną, produkcją broni i handlem nią, a nawet – co strach powiedzieć – sprzedażą organów ludzkich, zabranych dzieciom?”.

“Ohydna żądza pieniądza”

Czyż obecny kryzys finansowy na świecie nie jest w dużej części rezultatem “ohydnej żądzy pieniądza?” – pytał.

“Judasz zaczął od wykradania pieniędzy ze wspólnej kasy. Czy nic to nie mówi pewnym zarządcom publicznych pieniędzy?” – zauważył.

Następnie powiedział: “Ale nie myśląc o tych przestępczych metodach gromadzenia pieniędzy, nie jest już skandalem to, że niektórzy pobierają pensje i emerytury sto razy wyższe od tych, którzy są ich podwładnymi, i podnoszą głos, gdy tylko rysuje się taka możliwość, że będą musieli z czegoś zrezygnować dla dobra większej sprawiedliwości społecznej?”.

Papieski kaznodzieja podkreślił, że tak jak wszystkie bożki także pieniądz jest “oszustwem i kłamstwem”, ponieważ “obiecuje bezpieczeństwo, a faktycznie je odbiera, obiecuje wolność, a ją niszczy”.

O godzinie 21.15 w rzymskim Koloseum rozpocznie się Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża. Krzyż, jak zapowiedziano w Watykanie, nieść będą między innymi biznesmen i robotnik, bezdomni, dzieci, chorzy i więźniowie. Rozważania napisał włoski arcybiskup Giancarlo Bregantini.

Artykuł zamieszczony za zgodą autora, źródło: http://gosc.pl/doc/1967853.O-Cantalamessa-Pieniadz-jest-antybogiem

Polecane pozycje ze sklepu Crown

Kupując w naszym sklepie stajesz się częścią tego, jak pomagamy innym.

DANE FUNDACJI

Fundacja Crown
ul. Zamiejska 7
05-800 Pruszków

Coś nie działa? Napisz