Jedną z najbardziej zaniedbanych dziedzin – zarówno w rodzinach chrześcijańskich, jak niechrześcijańskich – jest nauczanie dyscypliny finansowej dzieci. Nawet w rodzinach, w których praktykowane są modlitwa i czytanie Biblii, bardzo rzadko dyskutuje się o sprawach finansowych. Skutkiem są kłopoty finansowe, z którymi boryka się wielu młodych ludzi i małżeństw.
Ważny przykład
Nauczanie dzieci dyscypliny w sprawach związanych z finansami nie będzie skuteczne tak długo, jak długo nie będą jej przestrzegać ich rodzice. Wychowanie w stylu: „Nie rób tego, co ja robię, ale rób to, co mówię” nie jest skuteczne. To, co naprawdę działa, to żywy przykład. Rozpoczęcie kształtowania w dziecku dyscypliny finansowej musi być wspólną decyzją obojga rodziców.
Jak zacząć?
Rozpocznijcie od określenia celów, dla których istnieje Wasza rodzina. Pozwólcie dzieciom podzielić się ich własnym zdaniem, nawet jeżeli nie pokrywa się ono z Waszą wizją. Pokażcie, że zależy Wam na znalezieniu kompromisu – nie tracąc sprzed oczu głównego celu, jakim jest nauczenie dzieci Bożych zasad.
Stwórzcie plan finansowy, który powinien zawierać opisane poniżej pozycje.
Oszczędności
Pieniądze powinny być odkładane na konkretne przyszłe wydatki, jak np. kupno roweru czy wyjazd na wakacje. Takie podejście sprawi, że dziecko będzie bardziej świadome celu odkładania pieniędzy na przyszłość.
Budżet
Dziecko powinno być uczone budżetowania już od najmłodszych lat. Początkowo jego planowanie polega na oddawaniu części pieniędzy dla Pana Boga oraz wykorzystywaniu reszty. Następnie w okresie młodzieńczym dziecko powinno zapoznać się z normalnymi kategoriami budżetu, takimi jak: dziesięcina, oszczędności, wydatki. W wieku nastoletnim młody człowiek dla lepszego zarządzania pieniędzmi może już posłużyć się rachunkiem bankowym i zdobyć wiedzę, jak radzić sobie bez konieczności zadłużania się.
Dziesięcina
Wytłumacz dziecku, że dawanie związane jest z otrzymywaniem Bożego błogosławieństwa i wyraża nasze poddanie się Bożej woli. Postaraj się pokazać mu jak wykorzystywane są pieniądze, które oddajecie jako dziesięcinę kościołowi. Warto, by dziecko miało okazję porozmawiać z osobami, które dostały wsparcie. Nawet jeśli nie będzie to łatwe, ta rozmowa może wywrzeć wpływ na całe jego późniejsze życie.
Pożyczanie
Zdecydowana większość ludzi przynajmniej raz w swoim dorosłym życiu pożyczy na coś pieniądze. W związku z tym dobrze jest uświadomić dziecku, jakie są konsekwencje wzięcia pożyczki. Pomocne może okazać się następujące ćwiczenie: rodzic pożycza dziecku pieniądze, przy czym określa oprocentowanie oraz sztywny harmonogram spłat. Ważne jest, by dziecko nauczyło się podstawowych zasad związanych z pożyczaniem pieniędzy od rodziców a nie od realnego wierzyciela w przyszłości. „Bogacz panuje nad nędzarzem, lecz dłużnik jest sługą wierzyciela” (Prz 22,7)
Pragnienia
Pragnienia dzieci powinny być uwzględnione przez rodziców w planie finansowym. Jest to wyraz miłości do nich. Oczywiście nie chodzi tutaj o spełnianie każdej zachcianki. Słowo Boże mówi, że jeżeli lgniemy do Boga (dosłownie rozkoszujemy się Nim), On spełni pragnienia naszego serca. Im bardziej dzieci lgną do rodziców, okazując im posłuszeństwo, tym bardziej rodzice powinni im błogosławić spełniając ich pragnienia.
Dlaczego
Presja finansowa, której poddawani są młodzi ludzie wkraczający w dorosłe życie jest tak duża, że ciężko jej się oprzeć nie mając w ręku silnego oręża, jakim jest Boże Słowo. Jako rodzice naszą odpowiedzialnością jest nauczenie dzieci zasad samodyscypliny. “Wychowuj chłopca odpowiednio do drogi, którą ma iść, a nie zejdzie z niej nawet w starości” (Prz 22,6).
Źródło: Crown Financial Ministries www.crown.org
[sc name=”polecane-blog-v2″]