O finansach w Biblii, oszczędzaniu i dawaniu dziesięciny z liderem Fundacji Crown, Agnieszką Dębowczyk, rozmawia Justyna Jarosińska.
Justyna Jarosińska: Czym jest zyskująca ostatnio rozgłos Fundacja Crown?
Agnieszka Dębowczyk: Dr Luis Palau, znany ewangelista, który przyprowadził do Boga setki tysięcy osób, przyjaciel z Argentyny papieża Franciszka, powiedział kiedyś „Prosimy Boga o rzeczy, dzięki którym moglibyśmy cieszyć się życiem; On nam daje życie, dzięki któremu możemy się cieszyć tym, co posiadamy”. Kiedy w sferze finansów żyjemy w granicach „błogosławieństwa Pana”, Bóg oszczędza nam „własnego trudu”. Lecz gdy wykraczamy poza Jego błogosławieństwo, sięgając po pożyczki i niewłaściwe instrumenty finansowe, tracimy pokój i nakładamy na siebie trud, który nie był Bożym zamiarem. Fundacja Crown to działalność edukacyjna prowadzona w oparciu o chrześcijańskie wartości, mająca na celu pomoc w zarządzaniu finansami. Uczy wychodzenia z długów, kształtowania nawyków w planowaniu wydatków i podejściu do budżetu rodzinnego, jak również oszczędzania i wydawania pieniędzy.
Czy w Piśmie Świętym rzeczywiście można znaleźć porady dotyczące zarządzania pieniędzmi?
– W Biblii mamy ponad dwa tysiące trzysta wersetów mówiących o finansach i zarządzaniu nimi. Biblia mówi o oszczędzaniu, inwestowaniu, o nie zadłużaniu się, o wychodzeniu z długów. Daje też praktyczne wskazówki, kogo w tej dziedzinie powinniśmy się radzić, a czyich rad unikać. Na przykład w Księdze Przysłów Salomona znajdujemy motyw mrówki, która bez nadzorcy gromadzi sobie zapasy w lecie, gdy jest obfitość plonów, po to, by w zimie mieć z czego korzystać. Przykładem oszczędzania jest Józef, który w czasach tłustych gromadził 20 procent dochodu. Dzięki niemu Egipt nie został wyniszczony w okresie kryzysu. Ocalona została także rodzina Józefa.
Czy Biblia traktuje dług w kategorii grzechu?
– Kurs uczy, by unikać zadłużenia, zwłaszcza konsumenckiego, bo Biblia mówi „nikomu nic winni nie bądźcie oprócz miłości wzajemnej”, choć Pismo Święte nie nazywa długu grzechem. Większość naszego społeczeństwa jest zadłużona. Biblia jednak nie zachęca do zadłużania się.
W Fundacji Crown przyjmujemy, że dopuszczalne są długi na cele mieszkaniowe, edukacyjne i działalność gospodarczą. Chcę zwrócić uwagę na to, że niektórzy z nas żyją ponad „błogosławieństwo Pańskie”. Bóg dał nam pieniądze na skromny dom lub mieszkanie, ale my chcemy żyć w większym. Dał nam błogosławieństwo w postaci używanego samochodu, ale my chcemy mieć nowy. No i czasami nieopatrznie się zadłużamy. Oczywiście, duży dom i nowy samochód są w porządku jeżeli kogoś na to stać w danym momencie. W Liście do Hebrajczyków 13,5 czytamy „Postępowanie wasze niech będzie wolne od chciwości na pieniądze: zadawalajcie się tym, co macie”.
W takim razie, według Biblii pieniądze są dobre czy złe?
– Są neutralne. To my im nadajemy wartość. Bóg pozwala niektórym ludziom być czasami nawet bardzo bogatymi, ale jednocześnie każdy z nas musi zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę tu, na ziemi, jesteśmy jedynie zarządcami dóbr, a nie ich właścicielami. To Bóg jest właścicielem wszystkiego, co posiadamy. Jeżeli uznaliśmy Jezusa jako naszego Pana i Zbawiciela, to dobrze jest pozwolić Mu się stać również Panem naszych pieniędzy i całego majątku. Dlatego zachęcamy do poznania wynikających z Bożego Słowa zasad, które pomogą nam dobrze, zgodnie z Bożą wolą, zarządzać powierzonym nam przez Boga majątkiem.
Czego jeszcze można się dowiedzieć na Kursie Finansowym Crown?
– Proponujemy dziesięć spotkań, podczas których uczymy naszych słuchaczy jak zarządzać domowym budżetem, jak robić dobry plan finansowy, jak wyznaczać sobie cele finansowe. Uczymy też sporządzać testament. Nasi słuchacze zaczynają zbierać paragony, zapisywać wydatki. Mamy doświadczenie terapeutycznego działania kursu na małżeństwa, które nie potrafiły wcześniej porozumieć się ze sobą w kwestii finansów. Podczas kursu mówimy również o tym, jak ważne jest dawanie dziesięciny. O czym, jak wszyscy wiedzą, także jest mowa w Piśmie Świętym.
Dlaczego dawanie dziesięciny jest tak ważne?
– Pismo Święte mówi: „Przynieście całą dziesięcinę do spichlerza, aby był zapas w moim domu, a wtedy możecie Mnie doświadczać w tym – mówi Pan Zastępów – czy wam nie otworzę zaworów niebieskich i nie zleję na was błogosławieństwa w przeobfitej mierze”. Dawanie to ważna część życia chrześcijańskiego. Ci, którzy dają dziesięcinę, mają często więcej, niż ci, którzy jej nie dają – nie wiadomo, jak to się dokładnie dzieje. Wiemy, że niekiedy ludzie mają problem z oddaniem 10 proc. swojego dochodu. Zachęcamy wtedy do zaczynania od mniejszych kwot i stopniowego dochodzenia do dziesięciny.
Artykuł zamieszczony za zgodą autora, źródło: http://gosc.pl/doc/1617080.To-wszystko-Jego