was successfully added to your cart.

We współczesnej gospodarce rynkowej problemy finansowe ludności nie są wyjątkiem, lecz regułą. Ze smutkiem zauważam, że rozwiązania proponowane przez niektórych popularnych „ekspertów” są często uproszczone, powierzchowne i stronnicze. Rodziny przeżywające problemy finansowe często mówią mi, „Nasze dochody nie starczają nam na życie”.

Choć może się to wydać nielogiczne, rozwiązaniem „problemu” nie jest ograniczenie wydatków, zwiększenie dochodów lub skonsolidowanie zadłużenia. Te wartościowe strategii nie przyniosą trwałych skutków, jeśli nie nastąpi głębsza zmiana perspektywy. Problemy finansowe wynikają z naszego zachowania, które z kolei wypływa z naszych wartości – rzeczy, które są dla nas cenne i sposobu, w jaki podchodzimy do życia.

Dr Larry Burkett, współzałożyciel Edukacji Finansowej Crown zwykł mówić, że „Sposób traktowania pieniędzy i zarządzania nimi jest zewnętrznym wskaźnikiem naszego stanu duchowego”. Całkowicie się z tym zgadzam. Weźmy na przykład diety odchudzające. Czy warto głodzić się, aby stracić w ciągu tygodnia jeden lub dwa kilogramy wagi? Może byłoby warto, gdybyśmy potrafili nową wagę utrzymać, ale większość z nas odzyskuje stracone kilogramy w ciągu kilku tygodni.

Aby trwale zmniejszyć swą wagę o kilka kilogramów, musimy dokonać głębszych zmian; musimy zacząć inaczej patrzeć na siebie i pożywienie. Potrzebujemy silnej wewnętrznej motywacji, aby zdyscyplinować siebie do regularnych ćwiczeń fizycznych i zacząć traktować jedzenie w nowy sposób. Nasze ciało zareaguje pozytywnie na te zmiany, pozwalając nam zrzucić zbędne kilogramy i nigdy ich nie odzyskać. Tajemnicą sukcesu nie jest dieta, lecz zmiana stylu życia, która staje się nawykiem i nowym sposobem życia. Najpierw następuje zmiana wewnątrz – zmiana w sposobie myślenia i zaangażowaniu. Potem następuje zmiana na zewnątrz – zewnętrzne zachowania wymagane do spożywania i spalania wyważonej ilości kalorii.

Nikt nie jest tak nierozsądny, aby jeździć samochodem bez silnika lub próbować dosiąść martwego konia. Równie nierozsądne jest sądzić, że powierzchowne i kosmetyczne zmiany pozwolą nam osiągnąć prawdziwe i trwałe zyski finansowe. Dochodzimy zatem do wniosku, że jeśli chcemy uwolnić się od swych „problemów finansowych”, potrzebujemy dokonać zmiany w swym wnętrzu. Najpierw musimy „być” inni, a dopiero potem inaczej „działać”.

Zwróć uwagę na progresję od wewnątrz na zewnątrz:

(1) Uznaj, że wszystko, co posiadasz, należy do Boga (1 Krn 29,11-12) i uważaj – łatwo jest to powiedzieć, lecz aby odniosło skutek, musi to być twoim silnym wewnętrznym przekonaniem;

(2) Zacznij myśleć o sobie jako o zarządcy, a nie właścicielu dóbr, które posiadasz (Ps 8; 24,1); podejmuj decyzje finansowe z chłodnym umysłem zarządcy, a nie pod wpływem emocji, jakim ulega właściciel;

(3) Przyjmij odpowiedzialność zarządcy lub powiernika wyrażoną w 1 Kor 4,2 i bądź wierny Jezusowi Chrystusowi;

(4) Stwórz plan wydatków, aby uporządkować swoje finanse. Poznaj Boży sposób zarządzania pieniędzmi objawiony w Piśmie Święty i stosuj go w życiu (2 Tm 3,16-17).

dr Andrés Panasiuk

Źródło: Crown Financial Ministries www.crown.org

Polecane pozycje ze sklepu Crown

Kupując w naszym sklepie stajesz się częścią tego, jak pomagamy innym.

DANE FUNDACJI

Fundacja Crown
ul. Zamiejska 7
05-800 Pruszków

Coś nie działa? Napisz