was successfully added to your cart.

W poprzednim poście napisałam, że Bóg pysznym się przeciwstawia. Dziękuję za komentarze i prywatne maile. Niektórzy z Czytelników utożsamili się z moim świadectwem.

Nie chcę jednak zostawić tematu na tym, że Bóg się pysznym przeciwstawia. 

Jest bowiem dalsza część wersetu Jk 4, 6, która brzmi, że Bóg pokornym daje łaskę.

Jakiś rok temu przeczytałam po raz pierwszy książkę Bogdana Olechnowicza „Pokorni odziedziczą ziemię”. Słyszałam o niej już dużo wcześniej, ale nie uważałam, że jej lektura w szczególny sposób zmieni moje życie. W pewnym momencie poczułam, że potrzebuję ją przeczytać, że musi być coś szczególnego w jej treści. Nie myliłam się. Wierzę, że kluczem do powodzenia w naszych przedsięwzięciach, w naszej pracy, biznesie, polityce, rodzinie, kościele czy kraju jest właśnie pokora. Zdarza się, że doświadczamy problemów finansowych, trudności w pracy, rodzinie, biznesie, relacjach z przyjaciółmi czy autorytetami. Są takie chwile, w których czujemy się jakby najgorsze rzeczy waliły nam się na głowę. Takie sytuacje jednak sprawiają, że łatwiej przyjść do Boga i ukorzyć się przed Nim. Jest to stan bardzo błogosławiony. Dlaczego? Bo pokora i uniżenie przyciąga Boga do nas. Otwierają one drogę dla działania Bożej łaski w naszym życiu, a bez niej ani rusz. Pokora otwiera drzwi do sukcesu. Musimy jednak pamiętać, że sukces i powodzenie jest po to, by służyć innym, a nie po to, by służono nam.

Pokora przebacza. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Jest to czas przebaczenia.

Warto przebaczyć tym, którzy nas skrzywdzili. Może ktoś powiedział nam coś przykrego, upokarzającego, może ktoś zachował się wobec nas obrzydliwie, skontrolował lub zlekceważył nas i to spowodowało obrazę. Czujemy teraz, że w interesach nie idzie. Nie układa się tak jak było wcześniej. Może trzeba przebaczyć i prosić o przebaczenie tych, którzy nas skrzywdzili lub obrazili. Może nie rozmawiamy z najbliższymi od dłuższego czasu. Warto się ukorzyć i pojednać, aby otworzyć drzwi Bożej łasce do naszego życia. Jezus przebaczył jeszcze będąc na krzyżu tym, którzy wydali go na śmierć. Przebaczył tym, którzy Go zabili, a których tak bardzo ukochał, że oddał za nich swoje życie. Nie ważne kto ma rację. Warto wybaczyć. Łatwiej przyjdzie przebaczenia, gdy poprosimy o pomoc Naszego Tatę w niebie.

W swoim życiu za każdym razem, gdy uniżyłam się przed Bogiem, widziałam działającą Jego moc i przychylność.

Wszystko szło jak z płatka. Zastanawiałam się czasami, czy to jest czas dobroci dla mnie. Ale tak działa łaska, która uaktywnia się przez pokorę. Nie chcę mówić, że jestem wzorem pokory. Nie, nie. Pokora nie przychodziła mi łatwo. Zależy mi bardzo na Bogu, zależy mi na Jego obecności w moim życiu, na tym, by chodzić Jego drogami. Czasami trudno jest przejść z miejsca „ja wiem najlepiej”, do miejsca „Boże, to Ty wiesz najlepiej, przyjmuję Twoją drogę dla mojego życia”. Jednak tylko na drodze wyznaczonej nam przez Boga doświadczymy pełni łaski, pokoju, radości, wolności i zadowolenia.

Oczywiście to, co napisałam to wierzchołek góry lodowej z tego, co można powiedzieć o pokorze.

Chciałam jednak pokazać, że kiedy okazujemy skruchę mamy Boga po swojej stronie i wówczas łatwiej jest nam organizować nasze finanse, prowadzić biznes, zarządzać firmą itd. W Księdze Izajasza czytamy: „… jestem (Bóg) też z tych, który jest skruszony i pokorny duchem, aby ożywić ducha pokornych i pokrzepić serca skruszonych” (Iz. 57, 15).

Pokornym lepiej się powodzi, bo Boga mają po swojej stronie.

Na koniec jeszcze kilka myśli o pokorze z książki „Pokorni odziedziczą ziemię” stanowiących jednocześnie tytuły rozdziałów tej pozycji. Mocne, no nie?

 1. Pokora zaczyna się od czystych motywacji
 2. Pokora wyraża się w tym, co mówimy o innych
 3. Pokora chlubi się ze swoich słabości
 4. Pokora nie ukrywa swoich grzechów
 5. Pokora nie ma swoich racji
 6. Pokora nie da się obrazić
 7. Pokora gotowa jest zrezygnować ze swoich praw
 8. Pokora otwarta jest na pouczenie i zmianę
 9. Pokora nie przejmuje się tym, co myślą o niej inni
 10. Pokora milczy, gdy jest niesłusznie oskarżana
 11. Pokora gotowa jest służyć innym
 12. Pokora otwarta jest na pouczenie

Oczywiście zachęcam do lektury wymienionej książki. Rewolucja w życiu zapewniona.

Artykuł zamieszczony za zgodą autorki, źródło: https://wp.me/p38O5l-xj

Polecane pozycje ze sklepu Crown

Kupując w naszym sklepie stajesz się częścią tego, jak pomagamy innym.

DANE FUNDACJI

Fundacja Crown
ul. Zamiejska 7
05-800 Pruszków

Coś nie działa? Napisz