was successfully added to your cart.

Zarządzanie finansami

Pieniądze i rzeczy, które naprawdę się liczą

Napis na popularnej koszulce głosi: „Ten kto umrze z największą ilością zabawek, wygrywa”. Niektórzy ludzie zachowują się tak, jakby w dniu odejścia z tego świata zamierzali wynająć firmę transportową, aby przewiozła wszystkie ich cenne „zabawki” do nowego domu w niebie.

Mam dla nich złą nowinę: Ten świat i wszytko na nim należy do Boga. Jak myślisz, jaką wartość mają nasze zabawki w Jego oczach? Apostoł Piotr udzielił nam ważnej wskazówki, gdy w 2 Liście Piotra 3,10 napisał, że wszystko zostanie zniszczone.

Na świecie są dwa rodzaje rzeczy: wieczne – te, które trwają daleko dłużej niż nasze życie i istnienie tego świata oraz przemijające – te, które ulegną zniszczeniu.

Na przykład, pieniądze, samochody, domy, firmy, dyplomy i status społeczny są przemijające. W konsekwencji, zostaną na tym święcie i ulegną zniszczeniu razem z nim. Lecz Słowo Boże, Jego królestwo, miłość, relacje osobiste, zbawienie duszy – to rzeczy nieprzemijające, które zabierzemy ze sobą, kiedy stąd odejdziemy.

Myślę, że nasz problem, bez względu z jakiej kultury pochodzimy, polega na tym, że gospodarka rynkowa zmusza nas do poświęcania rzeczy wiecznych na ołtarzu tego, co przemijające. Młode małżeństwa chcą w ciągu trzech lat mieć to wszystko, co ich rodzice zdobywali z wyrzeczeniem przez trzydzieści lat. Dzisiaj nierzadko zdarza się, że biznesmen wspina się na sam szczyt drabiny sukcesu, zanim zorientuje się, że oparta jest ona o złą ścianę. Osiągnął sukces w biznesie, ma pieniądze, władzę i sławę – ale jakim kosztem? Czy aby to zdobyć, warto było utracić relacje z żoną i dziećmi oraz społeczność z Bogiem?

Musimy przestać definiować siebie na podstawie tego, jaki mamy samochód, w jakim domu mieszkamy i jakie ubrania nosimy. Musimy odrzucić wartości Hollywood i przemysłu reklamowego Madison Avenue, gdyż tylko wtedy będziemy mogli odrodzić i pielęgnować w naszym życiu to, co nieprzemijające. Kiedy nadejdzie Boży sąd, tylko rzeczy wieczne okażą się „złotem, srebrem i klejnotami”. One nie ulegną zniszczeniu, podczas gdy wszystko inne spłonie w Bożym ogniu.

Im więcej podróżuję po świecie, tym wyraźniej widzę, że posiadanie pieniędzy sprawia o wiele więcej przyjemności, niż ich brak. Kiedy masz pieniądze, możesz podróżować, wyjeżdżać na wspaniałe wakacje, kupować rzeczy, których pragniesz i mieszkać w domu swych marzeń. Tak, to prawda. Pozwól jednak, że dodam od razu, że bardzo ważne jest, aby umieć odróżnić „przyjemność” od „radości”. „Radość” jest stanem duszy, który nie zależy od wysokości salda na koncie bankowym lub statusu społecznego. Życie w radości jest kwestią osobistej decyzji. Możesz postanowić mieć radość mimo okoliczności, w jakich się znajdujesz. Dzięki takiej postawie Paweł i Sylas mogli uwielbiać Boga, mimo iż znajdowali się w ciemnym więzieniu, a stopy i ręce mieli skute łańcuchami.

Poświęcajmy uwagę rzeczom wiecznym, nieprzemijającym: królestwu, rodzinie, Słowu Bożemu, świadectwu, relacji z Bogiem i relacjom z innymi. Pozwól Bogu, aby dawać ci wszystkie inne rzeczy, tak jak On sam uzna za stosowne.

dr Andrés Panasiuk

Źródło: Crown Financial Ministries www.crown.org

Polecane pozycje ze sklepu Crown

Kupując w naszym sklepie stajesz się częścią tego, jak pomagamy innym.

DANE FUNDACJI

Fundacja Crown
ul. Zamiejska 7
05-800 Pruszków

Coś nie działa? Napisz