was successfully added to your cart.

Dług i kredyt

Korzystanie z kart kredytowych

„Przezorny, widząc niebezpieczeństwo, ukrywa się, lecz prostaczkowie idą naprzód i ponoszą szkodę” (Prz 22:3)

Kredyty i karty kredytowe same w sobie nie prowadzą do problemów finansowych. Problemy wywołuje ich nadużywanie lub niewłaściwe używanie. Dzięki samodyscyplinie, można korzystać z udogodnień, które niosą ze sobą karty kredytowe bez popadania w pułapkę zadłużenia. Ważno dowiedzieć się, jak posługiwać się kartami nie pozwalając jednocześnie im na przejęcie kontroli.

Wniosek o wydanie karty kredytowej

Jeżeli nie jesteś zainteresowany ofertą przesłaną z banku dotyczącą wydania karty kredytowej – czasem z już wstępnie ustalonym limitem – nie wyrzucaj jej do śmieci. Złodziej, który ją znajdzie, może wykorzystać dane w niej zawarte, by korzystać i obciążać Twoje konto. Zniszcz wniosek tnąc go na kawałki lub wyrzucając do trzech lub czterech różnych pojemników ze śmieciami. Innym rozwiązaniem jest przekreślenie wniosku i odesłanie go do nadawcy w zazwyczaj dołączonej do oferty i opłaconej kopercie. Możesz zaznaczyć na wniosku, że chcesz, aby twoje dane zostały usunięte z listy adresowej banku.
Czasami banki wynajmują firmy do administrowania bazami danych, wtedy należy zwrócić się pisemnie do administratora z prośbą o wykreślnie z bazy danych podając pełne imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz podpisując odręcznie wniosek. Jeżeli nadal dociera do Ciebie korespondencja, można przesłać skargę do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (skr. GIODO) ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, tel. +48 (22) 860-70-86 e-mail: kancelaria@giodo.gov.pl

Korzystanie z kart kredytowych

Poniższe sugestie będą pomogą Ci kontrolować wydatki dokonywane kartą kredytową.

  1. Poproś bank o przesyłanie wyciągu wszelkich transakcji dokonanych za pomocą karty kredytowej (generalnie jest to bezpłatna usługa). Postępuj podobnie jak przy śledzeniu transakcji na koncie ROR.
  2. Płać kartami jedynie za „zabudżetowane” wydatki.
  3. Zawsze mniej na uwadze, że jeśli Cię na coś stać, niekoniecznie oznacza, że musisz to kupić.
  4. Noś przy sobie kartę kredytową tylko wtedy, gdy pozostaje Ci na niej niewielki limit do wykorzystania. Gdy limit jest nienaruszony, przechowuj ją w bezpiecznym, trudno dostępnym miejscu – nie na widoku. Nie noś jej przy sobie.
  5. Zatrzymaj tylko jedną, uniwersalną kartę, za którą nie płacisz prowizji. Zamknij rachunki wszystkich pozostałych kart. Ustal limit kredytowy, który możesz łatwo w całości spłacić ze swoich bieżących dochodów. Odrzucaj wszelkie propozycje podniesienia limitu.
  6. Jeżeli sklep lub punkt usługowy dodaje do rachunku prowizję za płatności dokonane kartą kredytową, to możesz odmówić zapłaty. Większość operatorów kart kredytowych nie pozwala sprzedawcom na obciążanie dodatkową opłatą rachunku karty.
Spłacanie salda rachunku

Spłata odsetek z rachunku karty kredytowej to strata pieniędzy. Spłacaj zadłużenie każdego miesiąca podczas prolongaty terminu płatności. Spłacając całkowicie saldo miesięczne nigdy nie będziesz musiał płacić odsetek. Tego samego dnia, którego dokonasz zakupu za pomocą karty kredytowej, odlicz daną pozycję ze swojego budżetu. Wydałeś daną kwotę, która już nie jest do Twojej dyspozycji. Jak tylko otrzymasz wyciąg, przelej jak najszybciej pełną kwotę. Jeżeli wystawca karty kredytowej obciąża Cię prowizją za nie korzystanie z niej, zamknij rachunek karty.

Jeżeli nie możesz spłacić

W pierwszym miesiącu, w którym nie będziesz w stanie spłacić w całości salda na karcie kredytowej, zniszcz tę kartę, nigdy nie używaj jej ponownie, nie składaj wniosku o następną i staraj się spłacić saldo tak szybko, jak to możliwe. Dokonaj, o ile możesz, płatności na początku miesiąca, w którym nastąpi okres spłaty, albo podziel płatność na dwie mniejsze w ciągu miesiąca, jeżeli nie jesteś w stanie spłacić wcześniej. Większość banków nalicza odsetki od zadłużenia na podstawie średniego dziennego salda zadłużenia. Im większa płatności nastąpi na początku miesiąca, tym mniej zapłacisz odsetek.

Po spłacie salda

Jeżeli czujesz potrzebę posiadania karty kredytowej, spróbuj używać karty debetowej. Karta debetowa działa podobnie jak czeki: obciąża konto ROR kwotą transakcji. Gdy potrzebujesz karty kredytowej, aby potwierdzić rezerwacje hotelowe czy wynajem samochodu i usługodawcy nie akceptują karty debetowej, to postaraj się przechowywać kartę kredytową w niewygodnym i trudno dostępnym miejscu, abyś nie ulegał pokusie płacenia nią za inne rzeczy. Niektórzy doradcy finansowi zalecają zamrożenie karty kredytowej w kawałku lodu oraz spisanie i przechowywanie numeru karty kredytowej oraz numeru biura obsługi w bezpiecznym miejscu na wypadek, gdybyś potrzebował potwierdzić rezerwację.

Wnioski

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów finansowych jest unikanie pułapek, które do nich prowadzą. Główną przyczyną problemów finansowych większości ludzi jest nadużywanie i niewłaściwe korzystanie z kart kredytowych. Jeżeli możesz funkcjonować bez kart kredytowych, działa to na twoją korzyść. Gdy czujesz potrzebę ich posiadania, zdyscyplinowane używanie kart kredytowych i spłata całego salda co miesiąc sprawi, że  przywileje, które niosą ze sobą, nie będą nadużywane.

Tłumaczenie przygotowane przez Edukację Finansową Crown www.crown.org.pl

Źródło: Crown Financial Ministries www.crown.org

DANE FUNDACJI

Fundacja Crown
ul. Zamiejska 7
05-800 Pruszków

Coś nie działa? Napisz