was successfully added to your cart.

Wbrew tytułowi nie będzie o jedzeniu. Do napisania tego postu zainspirował mnie w niedzielę mój znajomy, który przytoczył pewien fragment z Przypowieści Salomona.

Okazało się, że jest to jeden z jego ulubionych cytatów biblijnych. Mnie również bardzo się podoba ten werset. Jest niezwykle wymowny. Oto on:

„Lepsza potrawa z jarzyn, a przy tym miłość, niż karmny wół wraz z nienawiścią” Prz. 15, 17

Jak Wam się podoba? Świetny jest, prawda?

Fragment ten jest niezwykle aktualny w dzisiejszych czasach i możemy go rozpatrywać w wielu aspektach. Myślę, że mówi on przede wszystkim o miłości i o tym, że najistotniejsza w naszym życiu jest miłość. Nieważne, jaki sukces odnieśliśmy, ile posiadamy, jak duże majątki mamy, jak wielkie osiągamy dochody. Jeśli w naszym życiu nie ma miłości te rzeczy pozostają bez większego znaczenia.

I nie chodzi mi o miłość romantyczną, ale miłość, o jakiej wspomina Paweł w 13 rozdziale 1 Listu do Koryntian.

Słynny apostoł napisał tamże, że choćbyśmy nie wiem, jakie dary duchowe posiadali, choćbyśmy rozdali całe swoje mienie, ba choćbyśmy poświęcili na coś swoje życie, ale bez miłości, to takie działanie zupełnie nie przyniesie nam żadnej korzyści.

Zatem, jeśli dajemy Bogu, jeśli dajemy ludziom, jeśli wspieramy służby czy przedsięwzięcia i naszą motywacją nie jest miłość do Boga i ludzi, to takie działanie nic nie znaczy. Mocne.

No i teraz powstaje pytanie, co to znaczy mieć miłość?

A to znowu sięgnijmy do 13 rozdziału 1 Listu do Koryntian, który mówi nam, jak przejawia się miłość. Mianowicie:

 1. miłość jest cierpliwa, nie przejawia niecierpliwości wobec słabości innych ludzi, wobec niemocy czy niezaradności, nie obwinia Boga za to, że się z czymś spóźnia albo czegoś nam nie daje,
 2. miłość jest dobra, tj. myśli tylko o tym, aby nieść innym dobro, nie myśli i nie planuje złych rzeczy, nawet wtedy, gdy zostaliśmy bardzo skrzywdzeni czy potraktowani niesprawiedliwie,
 3. nie zazdrości, czyli nie odczuwa przykrości lub niepokoju z tego powodu, że inna osoba coś ma, a ja tego nie mam,
 4. nie szuka poklasku, tj. nie szuka swojej chwały, nie robi rzeczy ze względu na to, żeby zdobyć sławę, czy zabłysnąć,
 5. nie nadyma się, nie jest pyszna, czyli nie chce czynić wszystkiego po swojemu, tylko według swojej racji, ale raczej szuka Bożego prowadzenia i zdania innej osoby,
 6. nie szuka swojej korzyści,
 7. nie gniewa się, nawet jak bardzo ktoś został zraniony czy urażony,
 8. nie pamięta o złych rzeczach, jakie jej wyświadczono,
 9. nie cieszy się, że komuś źle się wiedzie, a w szczególności osobie, która tak bardzo nas skrzywdziła,
 10. wszystko zakrywa, ukrywa błędy, grzechy, słabości innej osoby, również tej, która nas zraniła, zawiodła czy odrzuciła, nie stawia nas w złym świetle, w niezręcznej sytuacji,
 11. wszystkiemu wierzy,
 12. wszystko znosi.

Jak mieć taką miłość?

Odpowiedź brzmi: Tylko przez osobistą relację z naszym Tatą w niebie. Nie ma innej drogi.

On jest źródłem doskonałej miłości, czego dowód dał oddając z miłości swojego Syna po to, abyśmy my mieli życie wieczne (J 3, 16). Kiedy poddamy Mu nasze serca, kiedy będziemy przebywać z Nim, kiedy będziemy spędzać z Nim czas na rozmowie, na czytaniu i medytowaniu Jego Słowa, kiedy nasze serca będą dotykały Jego serca, On będzie nas uczyć swojej miłości. Musimy też prosić Jezusa, aby usunął z naszych serc śmieci, które je zanieczyszczają, aby zrobić tam miejsce dla Bożej miłości. Kiedy nasze serce będzie czyste, będzie tam miejsce na miłość. Nie ważne też, czy nasze stoły będą obfitowały w najdroższe jedzenie, czy będziemy też prowadzić skromne życie. Bo z miłością, nawet skromne życie jest fascynujące i niezwykłe. Bez miłości to tylko zmaganie i tak jakby czegoś brakowało. Z miłością dawanie też ma inny wymiar. Ono wtedy ma inny sens. Ono coś wtedy znaczy.

Zatem na koniec zachęcam do tego, abyśmy nade wszystko szukali Bożej obecności, abyśmy  z Jego pomocą oczyszczali nasze serca i wypełniali się Jego miłością. Bo lepsza potrawa z jarzyn, a przy tym miłość, niż karmny wół wraz z nienawiścią.

Artykuł zamieszczony za zgodą autorki, źródło: https://wp.me/p38O5l-k4

Polecane pozycje ze sklepu Crown

Kupując w naszym sklepie stajesz się częścią tego, jak pomagamy innym.

DANE FUNDACJI

Fundacja Crown
ul. Zamiejska 7
05-800 Pruszków

Coś nie działa? Napisz