was successfully added to your cart.

Benjamin Franklin powiedział kiedyś: „Jestem przekonany, że ten, który mówi, że pieniądze mogą wszystko, zrobi wszystko dla pieniędzy”.

W 16 rozdziale Ewangelii Łukasza, w opowieści o zarządcy trwoniącym majątek swego pana, znajdujemy doskonały przykład dla słów Benjamina Franklina. Kiedy pan nieuczciwego zarządcy dowiedział się, co się stało, wyrzucił go z pracy.

W obawie, że trafi na ulicę bez środków utrzymania, zarządca wymyślił plan i wprowadził go w czyn, zanim zakończył pracę dla swego pana. Wezwał do siebie jego dłużników i zapytał ich, „Ile jesteście winni memu panu?”

Pierwszy dłużnik odpowiedział: „Sto tysięcy dolarów”.

Zarządca powiedział mu, że mogą rozwiązać ten problem „pod stołem” za 50 tysięcy dolarów. Podobnie postąpił z innymi dłużnikami.

Pan Jezus Chrystus wyjaśnił zasadę, która płynie z tej przypowieści: Wykorzystaj to, czym obecnie dysponujesz (bogactwa tego świata), nawet jeśli jest tego niewiele, aby przygotować się do przyszłości, która ma o wiele większą wartość (wieczne bogactwo). Patrzymy na wszystkie rzeczy, które zgromadziliśmy i wydaje nam się, że są one naprawdę coś warte – wystarczająco wartościowe, aby je zatrzymać dla siebie. Bóg patrzy na te same rzeczy i widzi w nich to, czyn naprawdę są – śmieci i mało wartościowe przedmioty – i mówi: „Dlaczego nie zarządzasz tym z taką samą przebiegłością, jak ten nieuczciwy zarządca? Możesz zainwestować to wszystko tak, aby przynosiło ci wieczne zyski”.

Jezus powiedział także: „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy?” (Łk 16,10-11).

Nawet ogromny majątek Rockefellera jest „drobnostką” w Bożych oczach, szczególnie jeśli porównać go z tym, co ma wieczną wartość. Problem w tym, że nikt nie zobaczył na własne oczy, co czeka nas w wieczności; musimy przyjąć to przez wiarę.

Bóg nie każe nam wyrzucić tego, co posiadamy; mówi nam, abyśmy mądrze tym zarządzali, zgodnie z Jego mądrością i planem.

Znaczna część tego, w jaki sposób zarządzamy pieniędzmi, pozostaje w ukryciu, niewidzialna dla wszystkich z wyjątkiem nas samych. To nie zawsze jest dobre. Gdy podróżuję i przemawiam, wiele kobiet mówi mi, że nie wiedzą, co ich mężowie robią z ich wspólnymi pieniędzmi. Jeśli żona – osoba najbliższa mężczyźnie – nie wie o tym, co on robi z pieniędzmi, to nie będzie o tym wiedział jego pastor ani inni przywódcy kościoła!

Brak struktury odpowiedzialności w obszarze decyzji finansowych otacza je zasłoną tajemnicy, która może skrywać wiele nieprzyjemnych niespodzianek.

To przypomina mi scenę z pewnej komedii, w której kobieta dowiaduje się, że jej teściowa zamierzą ją odwiedzić i jest już na sąsiedniej ulicy. W panice zbiera wszystkie śmieci z salonu i upycha je w szafie; potem biegnie do sypiali, zbiera wszystkie śmieci i upycha w szafie. Biegnie do kuchni, zbiera wszystkie brudne naczynia i chowa je w szafie. I w tej właśnie chwili rozlega się dzwonek do drzwi.

I co robi teściowa zaraz po wejściu do mieszkania? Otwiera szafę, i wszystkie śmieci wysypują się wprost na nią!

Czy dostrzegasz w tej historii swoje życie jako chrześcijanina? Często mamy w swoim życiu „brudy”, które trzeba uprzątnąć, ale ponieważ brakuje nam odwagi lub siły woli, upychamy wszystko w szafie. W końcu nadchodzi dzień, kiedy w szafie nic więcej już się nie mieści i wszystko wysypuje się na zewnątrz!

Bez względu na to, czy w naszej szafie jest wiele lub niewiele takich brudów, musimy pamiętać o tym, co powiedział Dr Louis Palau, „Tajemnicą szczęśliwego życia jest to, co robimy w tajemnicy”.

Łatwo jest wyglądać na świętych, gdy jesteśmy w kościele, lecz to nie nasze zachowanie w kościele decyduje o głębi naszego życia chrześcijańskiego. To sposób, w jaki podejmujemy decyzję od poniedziałku do piątku czyni prawdziwą różnicę.

Dr Larry Burkett zwykł mówić: „Sposób traktowania pieniędzy i zarządzania nimi jest zewnętrznym wskaźnikiem naszego stanu duchowego”. Innymi słowy, sposób w jaki podejmuję decyzje finansowe pokazuje moje prawdziwe zasady i wartości.

Pomyśl o tym i podejmij wyzwanie, aby być wiernym w małych rzeczach, by w przyszłości powierzono i więcej; bądź schludny, bądź cierpliwy, myśl o przyszłości, unikał długu, płać podatki i postępuj uczciwie. Dzięki temu Jezus Chrystus będzie mógł powiedzieć do ciebie: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię” (Mt 25,23).

dr Andrés Panasiuk

Źródło: Crown Financial Ministries www.crown.org

Polecane pozycje ze sklepu Crown

Kupując w naszym sklepie stajesz się częścią tego, jak pomagamy innym.

DANE FUNDACJI

Fundacja Crown
ul. Zamiejska 7
05-800 Pruszków

Coś nie działa? Napisz