was successfully added to your cart.

Zanim zacznę pisać moje rozważania na temat konkretnych zagadnień związanych z finansami, chcę wyjaśnić, dlaczego to, co napisał Salomon jest tak istotne.

Król Salomon uważany jest za jedną z najmądrzejszych osób, jakie żyły kiedykolwiek na świecie.

Jego wypowiedzi są dla wielu inspiracją i stanowią fundament, który służy budowaniu życia. Salomon w swoich przypowieściach zawarł wiele mądrości na temat pieniędzy, zarządzania nimi, pracy oraz zasad rządzących sukcesem.

Nauki Salomona zawierają 2 księgi Biblii, które noszą nazwę Przypowieści Salomona lub Księga Przysłów oraz Księga Kaznodziei Salomona lub Księga Kohaleta. Nie oznacza to, że autorem wszystkim mądrości był Salomon. W końcowej części Księgi Przypowieści znajdujemy np. nauki Agura (r. 30, 1 – 14) i Lemuela (r. 31, 1 – 9).

W I Księdze Królewskiej czytamy o Salomonie:

“Dał Bóg Salomonowi bardzo wielką mądrość i roztropność, nadto rozum tak rozległy jak piasek nad brzegiem morza. A mądrość Salomona przewyższała mądrość wszystkich ludzi Wschodu i całą mądrość Egiptu.Ułożył on trzy tysiące przypowieści i tysiąc pięć pieśni. Mówił on w nich o drzewach, począwszy od cedru, który rośnie w Libanie, aż do hizopu, który wyrasta z muru; mówił o zwierzętach i ptakach, o płazach i o rybach. Toteż ze wszystkich ludów przychodzili ludzie, aby słuchać mądrości Salomona, od wszystkich królów ziemi, którzy posłyszeli o jego mądrości”. I Krl. 4, 29 – 34

Wierzę, że księgi Salomona zostały napisane z inspiracji Ducha Świętego.

Swoją Księgę Przypowieści Salomon zaczyna od wyjaśnienia celu jej napisania.

Cel ten jest niezwykły i zachęca do szczegółowego zapoznania się z przesłaniem mądrego króla. Salomon rozpoczyna swoje wypowiedzi od słów:

“Przysłowia Salomona, syna Dawida, króla izraelskiego, podane po to, by mądrość osiągnąć i karność, pojąć słowa rozumne, zdobyć staranne wychowanie: prawość, rzetelność, uczciwość; prostaczkom udzielić rozwagi, a młodym – rozsądku i wiedzy. Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę, rozumny nabywa biegłości: jak pojąć przysłowie i zdanie, słowa i zagadki mędrców. Podstawą wiedzy jest bojaźń Pańska, lecz głupcy odrzucają mądrość i karność.” Prz. 1, 1 – 7

Zatem każdy, kto chce nabyć mądrości, kto chce zdobyć wiedzę, kto chce się rozwijać, kto chce postępować roztropnie, kto chce prowadzić prawe i uczciwe życie, powinien sięgnąć po przypowieści Salomona.

Mądrości Salomon bardzo mnie inspirują w wielu dziedzinach życia, a w szczególności w aspekcie zarządzania pieniędzmi, zarządzania majątkiem, podejmowania finansowych decyzji, prowadzenia biznesu i chce o tym przez jakiś czas pisać. Chcę jednak, aby to były moje przemyślenia, a nie naukowe wywody.

Artykuł zamieszczony za zgodą autorki, źródło: https://wp.me/p38O5l-4

Polecane pozycje ze sklepu Crown

Kupując w naszym sklepie stajesz się częścią tego, jak pomagamy innym.

DANE FUNDACJI

Fundacja Crown
ul. Zamiejska 7
05-800 Pruszków

Coś nie działa? Napisz