was successfully added to your cart.

Niektórzy z moich czytelników bloga zauważyli, że o dziesięcinie piszę trochę inaczej, trochę kontrowersyjnie, trochę z innej strony.

Niektórzy się oburzają, niektórzy rozumieją, inni czekają.

Był to jednak celowy wybieg, by zwrócić uwagę na to, co w chrześcijaństwie jest najważniejsze, a mianowicie na serce i relację miłości z Bogiem.

Uwagę na to zwracał również Jezus, który w jednym ze swoich wystąpień powiedział: „Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że dajecie dziesięcinę z mięty i z kopru, i z kminku, a zaniedbaliście tego, co ważniejsze w zakonie: sprawiedliwości, miłosierdzia i wierności; te rzeczy należało czynić, a tamtych nie zaniedbywać. Ślepi przewodnicy! Przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że oczyszczacie z zewnątrz kielich i misę, wewnątrz zaś są one pełne łupiestwa i pożądliwości. Ślepy faryzeuszu! Oczyść wpierw wnętrze kielicha, aby i to, co jest zewnątrz niego, stało się czyste” (Mt 26, 23 – 36).

Chcę powiedzieć, że ważne jest dawanie dziesięciny i powinniśmy ją dawać.

Jednak przede wszystkim powinniśmy szukać Boga i nie zapominać o tym, co najważniejsze – o naszym sercu. Można dawać dziesięcinę i składać wielkie ofiary, ale serce mieć pełne pożądliwości, chciwości, zazdrości i nienawiści. Można dawać dziesięcinę, ale jednocześnie nie szanować żony, męża czy dzieci. Można dawać dziesięcinę i jednocześnie okradać pracodawcę, czy wykorzystywać pracowników i nie płacić im pensji. Można dawać dziesięcinę i jednocześnie mieć serce niewrażliwe, plotkować, obmawiać i sądzić innych ludzi. Można dawać dziesięcinę, a jednocześnie narzekać na wszystko dookoła, na rząd, na kraj, na opozycję, na rodziców, na dzieci, czy na pracodawcę.  Co na to Jezus? Jezus wyraził się jasno: „najpierw oczyść swoje serce, a wtedy to, co na zewnątrz również stanie się czyste„. Myśli, pragnienia, decyzje pochodzą z serca. To, co widzimy na zewnątrz, płynie z serca. To nie jest tak, że nasze zachowania determinują to, jak wygląda serce. Jest dokładnie odwrotnie, to czyste serce powoduje, że dajemy dziesięciny z wdzięcznością i czcią dla Boga, że pomagamy innym ze względu na nich, a nie próżną chwałę dla siebie. To czyste i kochające Boga serce powoduje, że kochamy innych po prostu, a nie ze względu na to, co robią i jacy są, kochamy bez względu na poglądy i zachowania.

Sami nie jesteśmy w stanie oczyścić swego serca,

dlatego Dawid wołał do Boga: „Serce czyste stwórz we mnie, o Boże i ducha prawego odnów we mnie!” (Ps. 51, 12).  Dlatego zachęcam do dawania dziesięciny, składania Bogu ofiar i pomagania innym, ale przede wszystkim zachęcam do wołania do Boga o czyste serce. Bóg zawsze odpowiada na modlitwy zgodne z Jego wolą i na taką odpowie. Sami będziemy zdumieni, co prosta i szczera modlitwa może zdziałać w naszym życiu.  Kiedy będziemy prosić o czyste serce, zobaczymy jak zmienią się nasze motywacje i jak to, co robimy nabierze innego znaczenia i głębi. Ważne jest to, co jest w naszych sercach.

Artykuł zamieszczony za zgodą autorki, źródło: https://wp.me/p38O5l-zg

Polecane pozycje ze sklepu Crown

Kupując w naszym sklepie stajesz się częścią tego, jak pomagamy innym.

DANE FUNDACJI

Fundacja Crown
ul. Zamiejska 7
05-800 Pruszków

Coś nie działa? Napisz