was successfully added to your cart.

Tak, jak napisałam w jednym ze swoich pierwszych postów, postanowiłam komentować prawie każdy fragment Przypowieści Salomona mówiący lub odnoszący się do pieniędzy, majątku lub dóbr materialnych.

Kolejny fragment, który chcę omówić należy do kategorii tych znanych i często przytaczanych. Fragment, o którym chcę dzisiaj napisać kończy się zdaniem:

„Tak zaskoczy cię ubóstwo jak zbójca i niedostatek, jak mąż zbrojny.”

Oznacza to, że jest coś, co może spowodować w naszym życiu biedę i niedostatek. Ciekawe przy tym, że ubóstwo zostało porównane do zbójcy, angielskie tłumaczenia mówią też w tym miejscu o złym podróżnym lub bandycie. Niedostatek (brak, potrzeby) mogą zaś zaskoczyć nas jak człowiek uzbrojony. Czy możemy sobie wyobrazić, jak to jest być znienacka napadniętym przez bandytę lub zaskoczonym przez kogoś uzbrojonego? Pamiętam, jak kiedyś ukradziono mi na ulicy torebkę. Stało się to nagle. Nie oczekiwałam, że mi ją ktoś zabierze. Po prostu podbiegł jakiś młody człowiek, szarpnął ją, uciekł a ja stałam oszołomiona zastanawiając się nad tym, co się stało. Myślę, że właśnie w ten sposób nagle, niespodziewanie i zaskakująco może przyjść bieda do naszego życia jako konsekwencja pewnych zachowań. Niektórzy doświadczając braku i biedy pytają, dlaczego. Czasami odpowiedź tkwi w tym, co pisał Salomon.

Co takiego pisał?

Pisał o … mrówkach. Tak, tak właśnie o mrówkach Pisał, żeby patrzeć na nie i wyciągać wnioski. Co jest zatem takiego niezwykłego w tych stworzeniach, co może nas uchronić przed biedą i brakiem? Aby znaleźć odpowiedź przeczytajmy kolejny fragment z Księgi Przypowieści (Przysłów):

„Idź do mrówki, leniwcze, przypatrz się jej postępowaniu, abyś zmądrzał. Nie ma ona wodza ani nadzorcy, ani władcy, a jednak w lecie przygotowuje swój pokarm, w żniwa zgromadza swoją żywność. Leniwcze! Jak długo będziesz leżał, kiedy podniesiesz się ze snu? Jeszcze trochę pospać, trochę podrzemać, jeszcze trochę założyć ręce, aby odpocząć. Tak zaskoczy cię ubóstwo jak zbójca i niedostatek, jak mąż zbrojny.” Prz. 6, 6 – 11

Już wiemy, co Salomon miał na myśli. Przed brakiem i biedą mogą nas uchronić właśnie mrówki. No, może nie same mrówki dosłownie, ale to, co robią i jak organizują swoje życie.

Salomon zwraca nam uwagę na następujące cechy mrówek:

  1. Mrówka pracuje bez wodza, nadzorcy czy władcy. Ważną zaletą mrówek, której powinniśmy się nauczyć jest umiejętność pracy bez motywacji przychodzącej z zewnątrz. Oznacza to posiadanie dużej wewnętrznej motywacji do pracy. Niektórzy pracują lepiej, gdy stoi ktoś nad nimi z przysłowiowym batem. A tu chodzi o samomotywację do tego, by wykonywać swoje obowiązki.
  2. Mrówka w lecie przygotowuje swój pokarm, w żniwa gromadzi swoją żywność. Wtedy, kiedy jest czas na zbieranie pożywienia, mrówka zabiera się do pracy i zbiera zapasy. Dla nas jest to nauka, by pracować wtedy, kiedy jest na to czas. A nie wtedy, kiedy my chcemy pracować. Mrówka zbiera swoją żywność w czas żniw. Czasami nie chce nam się pracować. Wydaje się, że byłby lepszy czas, by pracować. Ale posłuchajmy Salomona i popatrzmy na mrówkę, pracuje wtedy, kiedy jest czas na to. Jeżeli tak nie zrobi, będzie cierpieć biedę. Jeśli nie zgromadzi żywności we właściwym czasie, nie będzie miała co jeść.
  3. Mrówka jest pracowita. Czy widzieliście kiedyś śpiącą mrówkę? One ciągle gdzieś drepcą. Ciągle gdzieś biegną. Ciągle mają coś do zrobienia.

Salomon mrówce przeciwstawia lenia. Jakie są cechy go wyróżniające?

  1. Długo leży, długo śpi. Nie wstaje, gdy jest czas, by pracować. Nie podnosi się ze snu.
  2. Chcę jeszcze trochę pospać, trochę podrzemać.
  3. Zakłada ręce, co oznacza, że nie są one zajęte pracą.
  4. Odpoczywa permanentnie.

Jeżeli prowadzimy życie odpowiadające życiu lenia, nie bądźmy zaskoczeni ubóstwem i biedą, która na nas przyjdzie.

To, co? Do pracy!

Artykuł zamieszczony za zgodą autorki, źródło: https://wp.me/p38O5l-9I

Polecane pozycje ze sklepu Crown

Kupując w naszym sklepie stajesz się częścią tego, jak pomagamy innym.

DANE FUNDACJI

Fundacja Crown
ul. Zamiejska 7
05-800 Pruszków

Coś nie działa? Napisz