was successfully added to your cart.

W swojej Biblii już dawno podkreśliłam czerwonym długopisem prawie wszystkie wersety, które mówią o pieniądzach.

I kiedy teraz chciałam napisać coś o kolejnym wersecie z Księgi Przypowieści Salomona podkreślonym na czerwono moją uwagę zwrócił inny fragment, nie zaznaczony wcześniej przeze mnie. Prawdopodobnie nie odniosłam go w żaden sposób do finansów. Teraz jednak zauważyłam znaczenie tego tekstu dla zarządzania pieniędzmi czy też prowadzenia biznesu. Oto on:

Przezorności, rozwagi, strzeż, mój synu, niech one ci z oczu nie schodzą, a życiem twej duszy się staną, wdzięczną ozdobą dla szyi.  I drogą swą pójdziesz bezpiecznie, bo noga się twoja nie potknie; gdy spoczniesz, nie zaznasz trwogi, zaśniesz, a sen twój będzie przyjemny. Nagły strach cię nie przerazi ni klęska, gdy dotknie przewrotnych; bo z tobą jest Pan, przed sidłem twą nogę ochroni. Prz. 3, 21 – 26

Kluczowe słowa w tym fragmencie pogrubiłam.

Chodzi o przezorność i roztropność. Pozwolę sobie w tym wypadku sięgnąć do oryginalnego tekstu, abyśmy mogli lepiej zrozumieć znaczenie tych słów. Są one niezmiernie ważne do zrozumienia przytoczonego tekstu. Jednocześnie jest to ukłon w kierunku mojego znajomego z Izraela, który czasami śledzi moje wpisy. Jacku pozdrawiam Cię serdecznie. Jeśli zrobiłam jakiś błąd w tłumaczeniu, albo też używacie innego znaczenia hebrajskich słów niż podane przeze mnie napisz o tym w komentarzu.

Zerknijmy teraz do znaczenia strategicznych słów.

Słowo przezorność w oryginale brzmi: תּוּשִׁיָּה (tushiyyah), co Konkordancja Stronga tłumaczy jako dźwięk (sound), efektywna mądrość (efficient wisdom), trwały sukces (abiding success).

Drugie słowo, roztropność w języku hebrajskim występuje jako  מְזִמָּה (mezimmah).

Już wcześniej cytowana przeze mnie Konkordancja Stronga tłumaczy je: cel (purpose), dyskrecja, rozwaga (discretion) czy pomysł, plan (device)..

Mając zatem na uwadze znaczenie słów przezorność i roztropność, możemy stwierdzić, że Salomon mówi: zwróć swoją uwagę na to, by znaleźć i trzymać się mądrości. Również ważne jest, aby mieć pomysły oraz ustalić dla siebie cele i plany, a jednocześnie zachować rozwagę. Słownik języka polskiego tłumaczy rozwagę jako namysł przed działaniem, rozważanie czegoś.

Zbierając w całość to, co powiedzieliśmy wcześniej,  możemy sparafrazować fragment z Prz. 3, 21 w następujący sposób:

szukaj za wszelką cenę mądrości i koniecznie postępuj według jej zasad, szukaj pomysłów, ustalaj cele i rób plany. Jednocześnie przed każdym działaniem daj sobie czas do namysłu, rozważ wszystkie aspekty przedsięwzięcia. Pamiętajmy, że jest to niezwykle ważne, bo Salomon mówi: nie spuszczaj tych zasad z oczu.

W dalszej części cytowanego dzisiaj fragmentu czytamy, że jeśli będziemy postępować według tych zasad to:

  1. nasza dusza będzie ożywiona z tego powodu, nie będziemy w maraźmie i nie będziemy się nudzić,
  2. będzie to ozdobą naszej szyi, co ja rozumiem, że jeśli zastosujemy tę zasadę, to będziemy      w jakiś sposób atrakcyjni dla innych,
  3. będziemy chodzić bezpiecznie naszymi drogami, tj. m. in. będziemy bezpiecznie zarządzać naszymi finansami, będziemy bezpiecznie prowadzić nasze biznesy,
  4. nasza noga się nie potknie, co rozumiem, że nie zaliczymy poważniejszej wpadki czy upadku,
  5. będziemy mieli spokojny sen, co oznacza, że nie będziemy się denerwować, bać, lękać, nie będziemy cierpieć na bezsenność z powodu stresu,
  6. nie doświadczymy nagłego strachu, który spadnie na bezbożnych, czyli tych, którzy żyją bez Boga. Bo z jednej strony swoje interesy będziemy prowadzić w oparciu o mądrość, rozwagę i plany, i jednocześnie będziemy kroczyć Bożymi drogami, co również oznacza modlitwę, dawanie, wspieranie innych, mądre i roztropne postępowanie i wiele innych,
  7. zaufamy Panu, który ochroni nas przed sidłem, czyli jakąś niewolą, pułapką, trudnościami bez wyjścia.

Dla mnie jest niesamowite, że Biblia mówi o tak praktycznych aspektach naszego życia,

jak planowanie, wyznaczanie celów, rozwój osobisty, nabywanie wiedzy i mądrości, rozsądne i nieemocjonalne postępowanie, szukanie Boga i chodzenie Jego drogami.

Dla mnie jest jasne, ze jeśli chcę doświadczyć tego, co mówią wersety Prz. 3, 22 – 26, to powinnam zdobywać jak najwięcej mądrości, postępować zgodnie z tym, co poznałam, planować i wyznaczać swoje cele, rozważnie z namysłem podejmować swoje działania, no i oczywiście ufać Panu.  No to do dzieła!

Artykuł zamieszczony za zgodą autorki, źródło: https://wp.me/p38O5l-2o

Polecane pozycje ze sklepu Crown

Kupując w naszym sklepie stajesz się częścią tego, jak pomagamy innym.

DANE FUNDACJI

Fundacja Crown
ul. Zamiejska 7
05-800 Pruszków

Coś nie działa? Napisz