was successfully added to your cart.

Czy mieliście kiedyś poczucie, że czasami ludzie nieuczciwi, złośliwi i niedobrzy mają się lepiej?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego niesprawiedliwi i przekupni mają więcej niż Wy? Czasami zdarzają się takie chwile, gdy wydaje nam się, że ci okropni ludzie, wykorzystujący innych, nadużywający władzy, nieliczący się z innymi wychodzą jakoś lepiej. Kiedy jednak analizowałam kolejny fragment przypowieści Salomona, doszłam do wniosku, że jest to bardzo złudne poczucie.

Dzisiaj chciałabym rozłożyć na czynniki pierwsze następujący cytat:

„Nie zazdrość człowiekowi gwałtownemu i nie obieraj żadnej jego drogi, gdyż przewrotny jest obrzydliwością dla Pana; lecz szczerzy są jego przyjaciółmi.”  Prz. 3, 31 – 32

Nie będę jednak cytować hebrajskich słów i ich znaczeń. pomimo że mam notatki bardzo szczegółowe. Gdyby to kogoś jednak zainteresowało proszę o maila, prześlę szczegóły. Muszę przyznać, że pochłonęły mnie te hebrajsko-angielsko-polskie analizy. Czasami dochodzę do niesamowitych i zaskakujących wniosków.

Wracając do naszego cytatu, wyraźnie mówi on, żeby nie zazdrościć, nie mieć w sobie zawiści,

złośliwości,  niechęci, nie złościć się, by też nie mówić zawistnie i by nie pożądać tego, co mają pewni ludzie. I nie chodzi tutaj o osoby złe, gwałtowne czy porywcze, ale chodzi o osoby, które sieją przemoc, są złośliwe, przekraczają granice zarówno fizyczne jak i moralne, które przez swoją porywczość i gwałtowność niosą zranienie i zniszczenie, nie szanują innych ludzi i ich granic. Powiem tutaj pewną ciekawostkę, że w jęz. hebrajskim na określenie tego typu osób użyto słowa „chamas”.  Bardzo ciekawe, prawda?

Dalej Salomon wzywa, by nie iść drogą takich ludzi, by nie wybierać ich metod i sposobów działania, bo tacy ludzie budzą wstręt u Boga. Bóg brzydzi się przewrotnymi, nieszczerymi, kłamliwymi, przebiegłymi, podstępnymi. Nawet można powiedzieć dosadnie, że takie osoby  są ohydą dla Boga.

Ale też ostatnia część dzisiejszego fragmentu mówi, że szczerzy są przyjaciółmi Boga.

I to stwierdzenie jest niesamowite. Znaczy ono dużo więcej niż tylko szczerzy i niż tylko są przyjaciółmi. To oznacza, że Bóg chce być przyjacielem. Ba! Jest przyjacielem osób szczerych. Ale oznacza to dużo więcej niż przyjaźń, bo także bardzo bliską, intymną relację, udzielanie porad i sekretnych rad, udzielanie instrukcji, doradzanie tak, jak to robi prawnik, czyli z najwyższą wiedzą i ze znajomością rzeczy. Oznacza to też, że wtedy kiedy potrzeba Bóg bierze ludzi szczerych w obronę.

I na koniec powiedzmy, kim są ci ludzie szczerzy. Pewnie zastanawiacie się, czy jesteście tymi szczerymi osobami. Hebrajskie słowo użyte na określenie w tym fragmencie ludzi szczerych  oznacza ludzi uczciwych, szczerych, bezpośrednich, prostolinijnych, czystych, rzetelnych, uporządkowanych, systematycznych i dobrych. Ciekawe, prawda?

Ale też myślę sobie, że Salomon pisał w okresie Starego Testamentu. My natomiast żyjemy w okresie Nowego Testamentu.

I w Nowym Testamencie czytamy, że jeżeli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem, stare przeminęło, wszystko stało się nowe (2 Kor. 5, 17). Kiedy oddajemy swoje życie Jezusowi, stajemy się nowym człowiekiem, wówczas zmienia się również nasza natura. I teraz wiemy, aby wejść w intymną relację z Bogiem po pierwsze musimy powierzyć swoje życie Bogu, a po drugie spędzać z Nim czas. Im więcej czasu będziemy spędzać z Bogiem, im bardziej poznawać Jego słowo, tym bardziej będziemy podobni do Niego. Im bardziej będziemy podobni do Niego, tym bardziej będziemy szczerzy, prostolinijni, uczciwi itd., bo On taki jest. I wtedy On bardziej będzie przyciągnięty do nas. Będzie udzielać nam swoich rad, będzie brać nas w obronę, będzie coraz bliżej.

Chyba już wiemy, dlaczego lepiej nie zazdrościć i nie chodzić drogami ludzi nieuczciwych, złośliwych, nadużywających swojej władzy, wykorzystujących innych, pomimo, że być może mają więcej, są bogatsi, mieszkają w lepszych domach, czy mają wyższe stanowiska.

Artykuł zamieszczony za zgodą autorki, źródło: https://wp.me/p38O5l-3H

Polecane pozycje ze sklepu Crown

Kupując w naszym sklepie stajesz się częścią tego, jak pomagamy innym.

DANE FUNDACJI

Fundacja Crown
ul. Zamiejska 7
05-800 Pruszków

Coś nie działa? Napisz