was successfully added to your cart.

Zaczął się nowy rok. Zwykle na początku każdego roku robimy postanowienia. Chciałabym zaproponować Czytelnikom mojego bloga rodzaj postanowienia do podjęcia.

Zacznijmy zarządzać pieniędzmi w oparciu o budżet domowy. Co Wy na to?

Pierwszym krokiem do stworzenia budżetu i zaplanowania swoich wydatków będzie ustalenie tego, jakie mamy dochody, a także ile pieniędzy i na co nam potrzeba. O ile stwierdzenie, ile zarabiamy na ogół jest proste, o tyle, jakie mamy wydatki, jest sprawą bardziej skomplikowaną.

Zróbmy więc coś, co pomoże ustalić nam nasze wydatki i potrzeby. W tym celu zacznijmy zbierać paragony i odnotowywać wszystkie wydatki. Zaangażujmy w to całą rodzinę. Jeżeli robimy zakupy na targu i nie otrzymaliśmy paragonu odnotowujemy wydatek w notesiku, na karteczce lub w telefonie. Następnie przenosimy wszystkie wydatki do arkusza kalkulacyjnego, w którym zliczamy wydatki z całego miesiąca. Arkusz powinien umożliwiać rejestrowanie wydatków wg rodzajów. Można też prowadzić zapiski ręcznie w zeszycie. Przykładowy podział na grupy przedstawiam poniżej:

 1. Żywność
 2. Wydatki związane z mieszkaniem, w tym czynsz, spłata kredytu hipotecznego, media
 3. Transport, w tym benzyna, raty kredytu samochodowego, bilety
 4. Ubezpieczenie
 5. Spłata zadłużenia (bez domu i samochodu)
 6. Rozrywka i rekreacja, w tym wyjazdy wakacyjne, restauracje, kino i teatr, podróże
 7. Ubranie
 8. Oszczędności, w tym na nieprzewidziane wydatki, na emeryturę, na nowy samochód
 9. Opieka zdrowotna, w tym wizyty lekarskie i lekarstwa
 10. Inwestycje
 11. Szkoła i opieka nad dziećmi
 12. Inne

Na koniec korzyści, jakie przyniesie nam stworzenie budżetu domowego:

 1. Wiemy, na co wydajemy nasze pieniądze. Kiedy w okresie trudności finansowych zaczęłam zapisywać oraz analizować, ile i na co wydaję zorientowałam się, że przeznaczam na niektóre grupy artykułów więcej środków finansowych niż chciałam. Wcześniej wydawało mi się, że wydaję mniej na niektóre towary. Jakże byłam zdumiona, że jest inaczej. Wprowadzony przeze mnie mechanizm kontrolny sprawił, że mogłam ograniczyć niektóre koszty prowadzenia domu, a przez to zyskałam pieniądze na inne cele.
 2. Stworzenie domowego budżetu sprawi, że zaczniemy orientować się w naszych osobistych finansach. Tylko szczegółowa i rzetelna analiza da nam obraz tego, co się dzieje z naszymi pieniędzmi.
 3. Wydamy mniej pieniędzy niż zarabiamy. Oto przecież chodzi! Powinniśmy tak zaplanować nasze wydatki, aby nie przekroczyć kwot, jakie posiadamy. Jeżeli nasze wydatki przekroczą dochody, wówczas popadniemy w długi. Nie ma innej możliwości.
 4. Budżet domowy ułatwi nam regularne oszczędzanie. Jednym z elementów osobistego planu finansowego jest pozycja oszczędności. Jeśli zapiszemy w tej pozycji określone kwoty, wówczas realizując nasze zamierzenia, będziemy odkładać te pieniądze. Mam nadzieję, że niedługo napiszę o  korzyściach płynących z oszczędzania.
 5. Spisany plan finansowy może także pomóc nam wyjść z długów oraz zabezpieczy nas przed wejściem w nowe zadłużenie. Wyjdziemy szybko z zaciągniętych długów, bowiem będziemy mieć spisane kwoty spłat w naszym budżecie. Jeżeli tylko konsekwentnie będziemy stosować się do ustaleń, jakie sobie poczyniliśmy, przyczyni się to do redukcji pożyczonych sum. Przygotowany właściwie budżet zapewni także równowagę pomiędzy przychodami a wydatkami, co z kolei sprawi, że nie będziemy zaciągali nowych pożyczek czy kredytów na zapełnienie „dziury” w naszym portfelu.
 6. Zapewniam, że przygotowywanie i wykonywanie pisemnego planu dochodów i wydatków ułatwi związać przysłowiowy „koniec z końcem” tym, który borykają się z takim problemem.

Zatem na koniec zapraszam Was w nową podróż związaną z tworzeniem budżetu domowego. Czas temu sprzyja, właśnie zaczyna się nowy rok, więc w naszym życiu może się zacząć nowa przygoda. Zadanie dla nas na najbliższe dwa miesiące – ewidencjonowanie wszystkich dochodów i wydatków. Po dwóch miesiącach stworzymy budżet, czyli zaplanujemy, na co wydawać będziemy nasze pieniądze. Niezwykle pasjonujące.

Gdyby ktoś miał pytania, proszę o maila na adres podany na blogu lub zapisanie pytania w komentarzu.

Powodzenia więc w ustalaniu wydatków!

Artykuł zamieszczony za zgodą autorki, źródło: https://wp.me/p38O5l-yp

Polecane pozycje ze sklepu Crown

Kupując w naszym sklepie stajesz się częścią tego, jak pomagamy innym.

DANE FUNDACJI

Fundacja Crown
ul. Zamiejska 7
05-800 Pruszków

Coś nie działa? Napisz