Szukaj

Rozmowa z Małgorzatą i Wojciechem Nowickimi, autorami książki Uzdrowienie finansów. Jak z Bożą pomocą wyjść z długów?, o zasadach Bożej ekonomii.
Do kogo jest adresowany Wasz poradnik: do biznesmenów obracających wielkimi kwotami czy raczej do zwykłych ludzi próbujących co miesiąc domknąć domowy budżet?
Wojciech Nowicki: – Zarówno do jednych, jak i do drugich. Mechanizm jest tu identyczny i kwoty nie mają znaczenia. Znamy historie, gdy małżeństwo zawisło na włosku tam, gdzie brakowało 18 tys. zł, i tam, gdzie brakowało 800 tys. W sprawach finansowych polem walki nie jest tylko portfel, ale także serce i głowa. To również walka duchowa. Diabłu zależy na tym, aby nas pogrążyć, zniszczyć, doprowadzić nawet do samobójstwa. Nieoficjalnie mówi się nawet o ośmiu tysiącach osób popełniających rocznie samobójstwa z przyczyn ekonomicznych. W pierwszej kolejności piszemy więc do tych, którzy nie są już w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań, którzy popadli w tarapaty finansowe, czyli 2,5 mln ludzi w Polsce. Chcemy przede wszystkim dać im nadzieję, pokazać, że istnieje Boże rozwiązanie w ich sytuacji. Druga grupa odbiorców to ci, którzy mają kredyty, czyli jakieś 60 proc. naszego społeczeństwa.
 

  Czytaj więcej...


Czy Biblia może być poradnikiem dotyczącym oszczędzania pieniędzy i zarządzania nimi? Pewnie wielu to dziwi, ale okazuje, się że tak. Jest jednym z lepszych jeśli nie najlepszym.

 

  Czytaj więcej...


 

Rozmowa z księdzem Jackiem Stryczkiem, prezesem Stowarzyszenia Wiosna, które realizuje ogólnopolski projekt „Szlachetna Paczka”.

 

  Czytaj więcej...


 

Niezależnie od stopnia uduchowienia wszyscy mamy do czynienia z bardzo ziemskim elementem, jakim są pieniądze. Umiejętności zarabiania i wydawania pieniędzy jest tyle, ile samych ich posiadaczy, a bezpieczniej mówiąc, użytkowników.

 

W związku z tym przed chrześcijaninem staje wiele pytań. Oto chociażby kilka z nich: czy istnieją ewangeliczne ogólne i szczegółowe zasady zarządzania zarobionym groszem? Czy chrześcijanin powinien pożyczać na procent? Czy chrześcijanin powinien zaciągać kredyty? Jakie wydatki są godziwe, a jakie nie? Czy chrześcijanin powinien oszczędzać na koncie bankowym?

 

 

  Czytaj więcej...


 

Kryzys, brak koniunktury, złe relacje z ludźmi, niedobre wieści z rynków finansowych - tym wszystkim karmi się świat. Pokarm Bożych dzieci daje siłę i moc do przyzwyciężania trudności.


  Czytaj więcej...


 

"Pieniądz jest +bogiem widzialnym+ w przeciwieństwie do Boga prawdziwego, który jest niewidzialny" - powiedział o. Cantalamessa.

Zauważył, że podczas gdy Pismo Święte mówi: "Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy", świat powiada: "Wszystko jest możliwe dla tego, kto ma pieniądze".

 

  Czytaj więcej...


 

Dzisiaj można kupić wszystko. Od nadmiaru bodźców ludzie dostają zawrotu głowy. Nawet nie trzeba wychodzic z domu. Twar można zamówić i obejrzeć w Internecie, a kurier przywozi go do mieszkania, dziękują za to, że pan i pani zechciała skorzystać i ich usług.

Co chwila jakaś firma przysyła reklamy zapychające skrzynki na listy ...

 

  Czytaj więcej...


 

Czy można się modlić o pieniądze? - zapytała znajoma katechetka w drugiej klasie podstawówki. "Nieee!" - zgodnym chórem krzyknęły dzieci. Nie? A dlaczego nie?

 

  Czytaj więcej...


 

Od 26 lat oddają dziesięcinę Panu Bogu i zapisują każdy wydatek. Ostatnio planują także budżet domowy, a 16-letnim dzieciom dają "utrzymaniowe", ucząc samodzielnego gospodarowania pieniędzmi. Od kilku lat uczą także inne małżeństwa, jak być szczęśliwym z pieniędzmi i jak zachować wolność w świecie ogarniętym szaleństwem konsumpcjonizmu.

 

  Czytaj więcej...


 

Marcin Jakimowicz w ciągu godziny znalazł kilkadziesiąt osób, które na potrzeby Kościoła i ewangelizacji oddają co miesiąc dziesiątą część swoich zarobków. Okazuje się, że budząca często fatalne skojarzenia instytucja dziesięciny ma się dobrze.

 

  Czytaj więcej...

 

Wiemy mniej więcej, jak spędzić z Panem Bogiem niedzielne przedpołudnia, ale nie mamy pojęcia, jak wytrwać z Nim od poniedziałku do soboty. Jesteśmy ciałem Chrystusa – nie duszą. Ciałem, które trzeba nakarmić, przyodziać. To konkretny wymiar, który, uwaga – boimy się tego słowa – kosztuje. Dziesięcina to nie ochłap, to oddanie czci Bogu.

 

  Czytaj więcej...

 

W ciągu godziny znalazłem kilkadziesiąt osób, które… oddają jedną dziesiątą swych zarobków na potrzeby Kościoła. Kompletne szaleństwo – popukają się w czoło rekiny giełdowe i płotki pływające w akwarium z napisem „chwilówki”.

 

  Czytaj więcej...


 

Piątkowe popołudnie. Dwie duże sale przy ul. Szmaragdowej w Lublinie wypełniają ludzie w różnym wieku, różnych zawodów i o różnej zasobności portfela. Za chwilę rozpoczną kolejne zajęcia z edukacji finansowej opartej na biblijnych zasadach. Choć zapewne wiele ich rózni, bez wątpienia można stwierdzić, że jedno łączy: chcą poznawać Bożą ekonomię i uczyć się, jak mądrze zarządzać powierzonym im przez Boga mieniem.

 

  Czytaj więcej...


 

Czasami sytuacja finansowa potrafi podnieść nam ciśnienie. Co wtedy?

 

  Czytaj więcej...


 

Dr Luis Palau, znany ewangelista, który przyprowadził do Boga setki tysięcy osób, przyjaciel z Argentyny papieża Franciszka, powiedział kiedyś „Prosimy Boga o rzeczy, dzięki którym moglibyśmy cieszyć się życiem; On nam daje życie, dzięki któremu możemy się cieszyć tym, co posiadamy”. Kiedy w sferze finansów żyjemy w granicach „błogosławieństwa Pana”, Bóg oszczędza nam „własnego trudu”. Lecz gdy wykraczamy poza Jego błogosławieństwo, sięgając po pożyczki i niewłaściwe instrumenty finansowe, tracimy pokój i nakładamy na siebie trud, który nie był Bożym zamiarem.

 

  Czytaj więcej...


 

Jedni starannie przygotowują listę potrzebnych im towarów i podczas zakupów ściśle się jej trzymają. Inni wierzą reklamom i nabywają głównie produkty na promocji, pewni, że w ten sposób dużo zaoszczędzą. Jeszcze inni idą na żywioł, podejmując decyzję o zakupie dopiero na widok towarów na półkach i w efekcie stają się właścicielami wielu zbędnych im rzeczy.

 

  Czytaj więcej...


 

Papież Franciszek nawiązał do Ewangelii Mk 10, 17-27, w której Pan Jezus wzywa młodego człowieka, aby rozdał swój majątek ubogim i poszedł za Nim, ale ten odchodzi zasmucony.

 

Papież zaznaczył, że „bogactwo jest przeszkodą” utrudniającą drogę do Królestwa Bożego. Jednocześnie zauważył, że każdy z nas ma swoje bogactwa. Ojciec Święty dodał, iż zawsze jest jakieś bogactwo, które przeszkadza nam w podążaniu bezpośrednio za Jezusem, które trzeba określić, wszyscy musimy dokonać rachunku sumienia odnośnie do tego, jakie bogactwa posiadamy, ponieważ uniemożliwiają nam one zbliżenie się do Jezusa na drodze życia.

 

    Czytaj więcej...Zarządzanie finansami

 

- Gdybym mogła mieć wszystko, to by mi prawie wystarczyło - mówi jedna z bohaterek filmu Oliviera Stone’a "Wall Street" z 1987 roku. Wkrótce potem następuje słynny monolog Gordona Gekko o chciwości, od którego zamierzałem zacząć ten artykuł, ale nie tak dawno ubiegł mnie jeden z użytkowników portalu DEON.pl, inicjując nim swój tekst o chciwości zwanej konsumpcjonizmem.

  Czytaj więcej...


 

Największy procent wydatków domowych stanowią zakupy spożywcze, opłaty za przejazdy oraz opłaty związane z utrzymaniem domu. Tymczasem, aby poprawić kondycję naszego domowego budżetu, wystarczy racjonalnie zaplanować codzienne zakupy.


Każdy z nas choć raz w miesiącu zadaje sobie pytanie: Gdzie podziały się moje pieniądze? Zastanawiamy się wówczas nad tym, jak kształtuje się podział naszych wydatków i które pozycje w budżecie są najwyższe. Zazwyczaj dochodzimy do wniosku, że lwią cześć wydatków stanowią codzienne zakupy.

 

  Czytaj więcej...


 

Św. Łukasz, który najbardziej ze wszystkich ewangelistów stara się ukazać miłość Jezusa do ubogich, na różne sposoby dostarczał nam motywów do refleksji nad niebezpieczeństwami związanymi z nadmiernym przywiązaniem do pieniędzy, dóbr materialnych i tego wszystkiego, co uniemożliwia nam w pełni realizowanie w życiu naszego powołania do miłości Boga i braci. Również dziś poprzez tę przypowieść, która budzi w nas pewne zdziwienie, ponieważ chwali się w niej nieuczciwego zarządcę (por. Łk 16, 1-13), Pan daje nam poważną i jakże zbawienną naukę.

 

  Czytaj więcej...


 

Rachunki rosną, a Ty zastanawiasz się, co zrobić, żeby uchronić budżet domowy przed katastrofą? Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych rozwiązań, by obniżyć comiesięczne zobowiązania i wydatki. Oto kilka przydatnych wskazówek.


Rób zakupy z głową!

 

  Czytaj więcej...


 

W Ewangelii Św. Mateusza Pan Jezus wypowiada następujące słowa: Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie (Mt 6,24). Warto zwrócić uwagę na to, że wszelkie formy bałwochwalczego kultu zostały już w Starym Testamencie zdecydowanie zabronione. Pierwsze przykazanie dekalogu nakazuje: „Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!” (Wj 20, 3) Kolejne wersety wyjaśniają, że to co się Bogu nie podoba to składanie pokłonu oraz służenie komuś innemu niż On sam. Jezus ostrzega nas przed służeniem Mamonie.

 

Na czym polega służenie mamonie?

  Czytaj więcej...


Zarządzanie finansami

 

Źródło: Crown Financial Ministries www.crown.org

Napis na popularnej koszulce głosi: „Ten kto umrze z największą ilością zabawek, wygrywa”. Niektórzy ludzie zachowują się tak, jakby w dniu odejścia z tego świata zamierzali wynająć firmę transportową, aby przewiozła wszystkie ich cenne „zabawki” do nowego domu w niebie.

Mam dla nich złą nowinę: Ten świat i wszytko na nim należy do Boga. Jak myślisz, jaką wartość mają nasze zabawki w Jego oczach? Apostoł Piotr udzielił nam ważnej wskazówki, gdy w 2 Liście Piotra 3,10 napisał, że wszystko zostanie zniszczone. 

  Czytaj więcej...


Zarządzanie finansami

 

Jesteśmy małżeństwem od 1991 roku. Formujemy się we wspólnocie Domowego Kościoła. Od początku wszystkie nasze sprawy włącznie z naszym bytem materialnym zawierzaliśmy Panu Bogu. Niezliczoną liczbę razy doświadczyliśmy, że nasz Ojciec w niebie troszczy się o swoje dzieci i zna wszystkie nasze potrzeby i troski. Pobraliśmy się, kiedy oboje byliśmy na studiach i nie mieliśmy stałych dochodów oprócz stypendium. Jako znak ufności i wierności wobec Pana podjęliśmy decyzję o oddawaniu dziesięciny ze wszystkich naszych dochodów.

 

  Czytaj więcej...


Zarządzanie finansami

 

Źródło: Crown Financial Ministries www.crown.org

 

We współczesnej gospodarce rynkowej problemy finansowe ludności nie są wyjątkiem, lecz regułą. Ze smutkiem zauważam, że rozwiązania proponowane przez niektórych popularnych „ekspertów” są często uproszczone, powierzchowne i stronnicze. Rodziny przeżywające problemy finansowe często mówią mi, „Nasze dochody nie starczają nam na życie”.

  Czytaj więcej... 

Źródło: Crown Financial Ministries www.crown.org

 

Benjamin Franklin powiedział kiedyś: „Jestem przekonany, że ten, który mówi, że pieniądze mogą wszystko, zrobi wszystko dla pieniędzy”.

 

  Czytaj więcej...

Źródło: Crown Financial Ministries www.crown.org

 

Ze wszystkich biblijnych zasad finansowych, których nauczamy, najwięcej nieporozumień towarzyszy zasadzie zadowolenia. Rzadko zdarza się, aby podczas seminarium Crown ktoś nie poprosił o wyjaśnienie jakiegoś aspektu tej zasady.

 

  Czytaj więcej...

 

Źródło: Crown Financial Ministries www.crown.org

 

Bóg zawarł w Piśmie Świętym tysiące obietnic, ale żadna z nich nie odnosi się do nas, jeśli zaniedbamy pewnej bardzo ważnej rzeczy: posłuszeństwa.

 

  Czytaj więcej...

 

Źródło: Crown Financial Ministries www.crown.org

 

To naukowo dowiedziony fakt, że imigranci przybywający do Stanów Zjednoczonych mają najczęściej „zielone oczy”.

Tak jak nasi rodzice, którzy przeprowadzali się ze wsi do miast lub przyjeżdżali z Europy do Nowego Świata, my również jesteśmy gotowi zrobić wszystko, aby zapewnić lepszą przyszłość naszym rodzinom i dzieciom.

 

  Czytaj więcej...

 

Źródło: Crown Financial Ministries www.crown.org

 

Kiedy umarł John Rockefeller, słynny milioner, nikt nie wiedział dokładnie, ile on właściwie miał pieniędzy; wszyscy wiedzieli jedynie, że był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Anegdota głosi, że po jego śmierci pewien dziennikarz Wall Street Journal zbierał materiały do artykułu o majątku Rockefellera, zadzwonił do jego głównego księgowego i zapytał: „Czy może mi pan powiedzieć, ile pieniędzy zostawił po sobie John Rockefeller?”

 

  Czytaj więcej...

 

Znam pewną rodzinę, w której zarówno mąż, jak i żona, zarabiają naprawdę dobrze. Zawsze myślałam, że mają mnóstwo pieniędzy. Tym większe było moje zdumienie, kiedy okazało się, że permanentnie mają problemy finansowe.

 

  Czytaj więcej...

 

Ostatnio na stronach internetowych „Rzeczpospolitej” przeczytałam, że statystyczny Polak ma prawie 24 tys. zł oszczędności. A jak jest z nami?

 

  Czytaj więcej...

 

Dawanie jest jedną z najbardziej satysfakcjonujących części chrześcijańskiego życia. Pismo Święte wielokrotnie zachęca nas do szczodrości. W Piśmie Świętym jest więcej wersetów odnoszących się do dawania, niż jakiegokolwiek innego tematu związanego z pieniędzmi.

 

 

  Czytaj więcej...

 

Od 1981 roku duchowo formuję się w Ruchu Światło-Życie. Chryzmat Światło-Życie oznacza zaproszenie Jezusa Chrystusa, aby Jego SŁOWO kształtowało moje ŻYCIE, oznacza pragnienie stawania się Nowym Człowiekiem, to znaczy osobą integralną.

 

Osoba integralna

INTEGRALNOŚĆ to scalenie, to jedność; to co jest wewnątrz człowieka manifestuje się na zewnątrz w jego postępowaniu. Światło można porównać do intencji, zamysłu, pragnienia, natomiast Życie to sama praktyka, to przekucie tej myśli i pragnienia na czyn: dobry lub zły. Często nasze intencje i pragnienia są dobre, ale nie potrafimy ich zrealizować.

 

  Czytaj więcej...

 

Chrześcijanie chętnie rozmawiają o życiu duchowym: o Kościele, modlitwie, słowie Bożym, uczynkach miłosierdzia, ofiarach, postach itd. lecz milczą na temat zarządzania pieniędzmi, bo to krępujący temat. Nie zawsze ta sfera życia wygląda dobrze!

Dowiedzieliśmy się, że badania licznej grupy wierzących w Stanach Zjednoczonych pokazały, że jeśli chodzi o sprawy finansowe, osoby religijne wyznające wartości chrześcijańskie i oddane Bogu, często zachowują się w ten sam sposób, jak osoby niewierzące.

 

  Czytaj więcej...


 

   ARTYKUŁY:

 

Bezcenny posag

Biblijna koncepcja bogactwa

Biblijna koncepcja zadowolenia

Błogosławieństwo dawania z radością

Budżet domowy czyli pierwszy krok do wolności finansowej

Buty należą do Boga

Ci się kryje za pogonią ułudnego szczęścia?

Często kupujesz coś co okazuje się zbędne?

Czy ja tego rzeczywiście potrzebuję?

Dlaczego chrześcijanie powinni rozmawiać o pieniądzach?

Długi i kredyty

Dobrobyt nas znieczula

Domowy księgowy

Dyscyplina finansowa dzieci

Dzieci - ABC pieniądza

Dzieci i finanse - cz. 1

Dzieci i finanse - cz. 2

Finanse i jedność małżeńska

Jak uczyć młodych ludzi biblijnych zasad finansowych?

Jak przetrwaliśmy "chude lata" stosując biblijne zasady zarządzania pieniędzmi?

Jak wychowujemy dzieci do odpowiedzialności finansowej?

Jak wyjść z długu?

Jak zabezpieczyć finansowo swoje jutro?

Jak zadbać o to, aby nie zabrakło pieniędzy?

Jeden z dziesięciu

Jesteś bezpieczny - Bóg a finanse

Kasa z nieba

Komunikacja finansowa pomiędzy małżonkami

Korzystanie z kart kredytowych

10 Kroków do pozbycia się długów

Musimy być dobrymi zarządcami tego, co Bóg nam powierza

Na co wydajesz, takim się stajesz

Na końcu nawraca się portfel

Najczęstsze przyczyny długów

Niski i dobrowolny podatek

Pieniądz jest anty-bogiem

Pieniądze i rzeczy, które naprawdę się liczą

Problemy finansowe to konsekwencja głębszych problemów

To wszystko jego

Ułuda bogactwa

Wierni w małych sprawach, wierni w wielkich sprawach

Wpływanie na wieczność

W pogoni za fortuną

Związek pomiędzy planowaniem a błogosławieństwem finansowym

Żeby dzban był zawsze pełen

Więcej artykułów- w języku angielskim ...

 

 

   ARTYKUŁY:

 

Bezcenny posag

Biblijna koncepcja bogactwa

Biblijna koncepcja zadowolenia

Błogosławieństwo dawania z radością

Budżet domowy czyli pierwszy krok do wolności finansowej

Buty należą do Boga

Ci się kryje za pogonią ułudnego szczęścia?

Często kupujesz coś co okazuje się zbędne?

Czy ja tego rzeczywiście potrzebuję?

Dlaczego chrześcijanie powinni rozmawiać o pieniądzach?

Długi i kredyty

Dobrobyt nas znieczula

Domowy księgowy

Dyscyplina finansowa dzieci

Dzieci - ABC pieniądza

Dzieci i finanse - cz. 1

Dzieci i finanse - cz. 2

Finanse i jedność małżeńska

Jak uczyć młodych ludzi biblijnych zasad finansowych?

Jak przetrwaliśmy "chude lata" stosując biblijne zasady zarządzania pieniędzmi?

Jak wychowujemy dzieci do odpowiedzialności finansowej?

Jak wyjść z długu?

Jak zabezpieczyć finansowo swoje jutro?

Jak zadbać o to, aby nie zabrakło pieniędzy?

Jeden z dziesięciu

Jesteś bezpieczny - Bóg a finanse

Kasa z nieba

Komunikacja finansowa pomiędzy małżonkami

Korzystanie z kart kredytowych

10 Kroków do pozbycia się długów

Musimy być dobrymi zarządcami tego, co Bóg nam powierza

Na co wydajesz, takim się stajesz

Na końcu nawraca się portfel

Najczęstsze przyczyny długów

Niski i dobrowolny podatek

Pieniądz jest anty-bogiem

Pieniądze i rzeczy, które naprawdę się liczą

Problemy finansowe to konsekwencja głębszych problemów

To wszystko jego

Ułuda bogactwa

Wierni w małych sprawach, wierni w wielkich sprawach

Wpływanie na wieczność

W pogoni za fortuną

Związek pomiędzy planowaniem a błogosławieństwem finansowym

Żeby dzban był zawsze pełen

Więcej artykułów- w języku angielskim ...

 

 
http://sklep.efcrown.pl 
 SKLEP  INTERNETOWY
 
http://sklep.efcrown.pl 
 SKLEP  INTERNETOWY

  

Programy Edukacji Finansowej Crown:

  

 

 

 

 

 

   

Kompas Kariery Crown to program, który pozwoli Ci odkryć

twoją unikalną ścieżkę edukacyjną lub zawodową.

Więcej informacji w zakładce Programy->Kompas Kariery Crown

lub po kliknięciu powyższej ikony.

 

Rozszerzony Profil Osobowościowy DISC

 

  

Programy Edukacji Finansowej Crown:

  

 

 

 

 

 

   

Kompas Kariery Crown to program, który pozwoli Ci odkryć

twoją unikalną ścieżkę edukacyjną lub zawodową.

Więcej informacji w zakładce Programy->Kompas Kariery Crown

lub po kliknięciu powyższej ikony.

 

Rozszerzony Profil Osobowościowy DISC